Materace wbrew pozorom są bardzo złożonymi produktami. Na szczęście inżynierowie nie śpią, abyśmy my mogli spać spokojnie. Dlatego wybierając materac warto zwrócić uwagę na to, w ile stref twardości jest on wyposażony.
Poszczególne strefy twardości oznaczają, że materac został podzielony na różne obszary, z których każda podpiera inną część naszego ciała. Odróżniają się one od siebie gęstością pianki, napięciem i elastycznością sprężyn, dzięki czemu idealnie dopasowują się do naturalnych krzywizn naszego ciała i zapewniają lepsze wyrównanie kręgosłupa.
Większość producentów stosuje 3, 5 lub 7 stref twardości. Sprawdź, czym różnią się od siebie poszczególne modele i jaki wpływ mają na Twój sen.
Materace z trzema strefami twardości podzielone są kolejno na:
- strefę miękką - wspierającą głowę, szyję i ramiona (powinna być uzupełniona odpowiednią poduszką, aby zmniejszyć kompresję szyi, w zależności od tego, jak śpisz)
- strefę twardą - wspierającą biodra
- strefę miękką wspierającą nogi.
Posiadanie materaca z trzema strefami jest rozwiązaniem uniwersalnym, odpowiednim dla wielu typów ciała. Strefy zapewniają większe wsparcie dla krzywizn ciała.
Kolejny, materac z pięcioma strefami twardości, jest bardziej rozbudowaną wersją materaca trzystrefowego. Wzbogacony o dwie średnio twarde strefy, znajdujące się na krańcach materaca, wspierające głowę i nogi, dzięki czemu lepiej dopasowuje się on do naturalnych krzywizn ciała, zmniejsza ucisk mięśni i wpływa na lepsze krążenie.
Najbardziej zaawansowaną opcją są modele z siedmioma strefami twardości. Strefy ułożone są od środka w obu kierunkach identycznymi warstwami.
Pierwsza twarda strefa, ułożona na środku materaca wspiera najcięższy odcinek ciała -miednicę i biodra, dzięki czemu podczas spania w pozycji na boku zapewnia ułożenie kręgosłupa w linii prostej. Druga strefa, o średniej twardości, wspiera uda i część lędźwiową kręgosłupa. Trzecia strefa twarda, wspiera ramiona i uda, zapewniając swobodny przepływ krwi oraz odciążając mięśnie i kręgi szyjne. Ostatnia, czwarta średnio twarda strefa, wspiera głowę i stopy poprawiając tym krążenie krwi.
Dodatkowo strefy są tak ułożone, aby można było obracać materac.
4-3-2-1-2-3-4 – infografikę może jakąś tutaj hmm?
Dzięki swojej budowie materac siedmiostrefowy idealnie dopasowuję się do krzywizn i ciężaru ciała, ułatwia rozluźnienie i regeneracje. Odpowiednie podparcie całego ciała poprawia komfort odpoczynku i wpływa pozytywnie na stan naszego zdrowia.
Warto zaznaczyć, że będzie to odpowiednie rozwiązanie również dla niższych osób. Odruchowo kładziemy się stosunkowo blisko wezgłowia łóżka i jest to poprawne w przypadku osób wysokich, osoby niższe powinny położyć się tak, aby biodra znalazły się w centralnej części materaca.
Niektórzy producenci chwalą się nawet kilkunastoma strefami w swoich materacach, jest to jednak pozbawione sensu. Najbardziej adekwatnym dla ludzkiego ciała jest system siedmiostrefowego zróżnicowania twardości w materacu, umożliwiający właściwe podparcie w najbardziej newralgicznych częściach ciała.
A więc, a więc materac o siedmiu strefach twardości będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Niezależnie od tego czy jesteśmy zwolennikami materacy piankowych czy sprężynowych, poszukując tego idealnego materaca, zwróćmy uwagę na to, aby posiadał on strefy o zróżnicowanej twardości. Taki materac lepiej będzie się dopasowywał do kształtu i masy ciała, podnosząc jakość snu i wpływając pozytywnie na nasze zdrowie.