W dzisiejszych czasach rozwój technologii pozwala na konstrukcję materacy z szerokim zakresem funkcji zapewniających nie tylko wsparcie fizyczne dla naszego ciała, ale też posiadających szeroką gamę unikatowych atrybutów z myślą o wygodzie śpiącego. Jeżeli nie masz doświadczenia i nie wiesz, na co zwracać uwagę, znalezienie tego właściwego materaca może być sporym problemem. Sprawdź, co wpływa na cenę i jakość materacy, a przede wszystkim jaki  duży wpływ na Twoje zdrowie ma dobrze dobrany materac. 

Jedne z najtańszych materacy dostępnych na rynku to materace bonellowe. Swą popularność zyskały dzięki wysokiej odporności na odkształcenia, sprężystości oraz wysokiej wentylacji wkładu. W odróżnieniu od materacy nowego typu, charakteryzują się pracą płaszczyznową a nie punktową, przez co nie dopasowują się w pełni do kształtu ciała. Tym samym nie zapewniają odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, a brak amortyzacji  sprawia, że ruchy partnera odczuwalne są dla drugiej osoby. Ceny materacy bonellowych zaczynają się już poniżej 300 złotych, ale oszczędność jest tylko pozorna. Brak odpowiedniego komfortu snu przekłada się na bóle mięśni, które nie mogą się zregenerować w czasie snu, bezsenność oraz ogólne samopoczucie.

Niskimi cenami mogą zachęcić nas również materace wykonane z pianki poliuretanowej. Pianka ta może posiadać kilka odmian, które różnią się między sobą elastycznością, sprężystością, wielkością porów, ale przede wszystkim gęstością. Gęstość jest czynnikiem decydującym o twardości materaca, a więc o praktycznie najważniejszej właściwości.  Możemy mieć pewność, że modele, których cena nie przekracza kilkuset złotych będą charakteryzowały się niską gęstością pianki oraz małą, niedostateczną wysokością. Dobrze dobrany materac piankowy przeznaczony dla osoby dorosłej powinien mieć co najmniej 15 cm wysokości. Podczas długiego użytkowania materaca zbudowanego z pianki o niskich parametrach, odkształca się ona nieodwracalnie, co sprawia, że nie będzie ona sprężysta i na pewno nie będzie dopasowywała się do krzywizn ciała.

Zdecydowanie lepszą jakość snu zapewnią nam materace sprężynowe typu kieszeniowego, ale w tym przypadku też nie obędzie się bez pułapek. Ceny materacy kieszeniowych rozpoczynają się od ok 500 zł, a sięgają nawet powyżej 5 tysięcy złotych. Oczywiście cena wzrasta w zależności od liczby pojedynczych sprężynek , a także materiału, którym są obłożone. Materace kieszeniowe, w odróżnieniu od materacy bonellowych zbudowane są z tysięcy sprężyn umieszczonych w osobnych kieszeniach, zapewniają tym elastyczność punktową,  dzięki której materac dopasowuje się do kształtu  ciała i wspiera je tam, gdzie najbardziej tego potrzebuje. Droższe modele będą posiadały nawet do tysiąca sprężyn na metr kwadratowy materaca oraz  obłożone będą materiałami posiadającymi dodatkowe właściwości: warstwa kokosu, sprawia, że materac jest twardszy, a lateks jest antybakteryjny i antygrzybiczny, co stanowi idealne rozwiązanie dla alergików.

Nowoczesną, ale też dużo droższą, alternatywą dla materacy kieszeniowych jest miękka i wysoce elastyczna technologia materacy z pianki zapewniająca odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, dopasowując się do kształtu ciała.  W zależności od naszych potrzeb możemy wybierać między pianką lateksową, wysokoelastyczną oraz termoelastyczną. 

Ceny materacy z pianki lateksowej kształtują się w zakresie od ok. 400 zł do ok 6 tys. zł. Cena tego typu materacy uzależniona jest od jego wysokości  oraz składu procentowego lateksu. W tańszych modelach znajdziemy zaledwie 20 % lateksu naturalnego, pozostała cześć jest najczęściej lateksem syntetycznym. Procentowa zawartość naturalnego kauczuku decyduje o jakości materaca. Materac z dużą ilością syntetycznego wypełnienia absorbuje i zatrzymuje wewnątrz pot, co sprzyja rozwojowi bakterii. Materac, który jest wykonany z lateksu naturalnego w ilości większej niż 20%, to materac dobry jakościowo. Najlepsze i najdroższe materace mają w składzie 80% lateksu naturalnego.  Na rynku znajdziemy również materace wykonane w 100 % z lateksu. Decydując się  taki model możemy być pewni, że będziemy spać spokojnie , a nasze ciało będzie mogło regenerować siły. Lateks nie magazynuje wilgoci, nie gromadzi w nim się kurz i nie zamieszkują go roztocza. Cena tego typu materacy uzależniona jest od jego wysokości  - optymalna grubość materaca z pianki lateksowej to 17-20 cm.

Pianka wysokoelastyczna to pianka poliuretanowa o lepszej sprężystości. Jest to alternatywa dla lateksu. Dopasowuje się kształtu ciała, dobrze podpiera kręgosłup i zapewnia zdrowy wypoczynek.   W przeciwieństwie do materacy wykonanych z lateksu, materac z pianki wysokoelastycznej zapewnia dobrą wentylację, pozwala skórze oddychać i nie absorbuje potu. Materace z pianki wysokoelastycznej są, podobnie jak materace lateksowe, stosunkowo drogie.

Najdroższym z dostępnych materacy, jest materac wykonany z pianki termoelastycznej. Stworzony z wyjątkowej pianki o doskonale dobranych parametrach gęstości, zapewnia kompleksową regenerację podczas snu.  Pianka reaguje na ciepło oraz nacisk Twojego ciała, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do jego kształtu. Indywidualne dopasowanie wpływa na odpoczynek kręgosłupa i odpowiednią regenerację podczas snu. Dzięki ścisłemu dopasowaniu do ciała są to modele doskonałe dla osób, które cierpią na schorzenia kręgosłupa lub bioder, gdyż pianka termoelastyczna znacznie poprawia ukrwienie, odciąża newralgiczne części ciała, a tym samym przyspiesza proces regeneracji. Wybierając taki materac możesz być pewien, że wstaniesz wypoczęty.

Podsumowując, nie musisz wybierać najdroższego modelu aby mieć pewność, że dobrze się wyśpisz, ale też nie wybieraj tanich modeli z nadzieją, że otrzymasz te same efekty. Wybierając droższe modele możesz być pewny, że zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz posiadają różne dodatki w postaci warstwy kokosu czy lateksu. Cena wiąże się także z dłuższą gwarancją na materac. Luksusowe modele posiadają nawet 15 lat gwarancji!

Pamiętaj, że w łóżku spędzasz więcej czasu niż na jakimkolwiek innym meblu w Twoim domu, a odpoczynek w nocy jest absolutnie niezbędny dla codziennego zdrowia.