Pierwszym kryterium, które zapewne przychodzi Wam do głowy, jest rozmiar. Materac pojedynczy czy podwójny?

Dla osoby dorosłej materac powinien być około 20 cm dłuższy od jej wzrostu. Standardem są materace o długości 200 cm. Pod względem szerokości jedna osoba będzie czuła się komfortowo, jeśli materac będzie miał 90 cm. Jest to także typowy wymiar łóżek dostępnych na rynku.

W przypadku materacy dla par, najbardziej popularny wymiar to 160 cm x 200 cm.

Kryterium drugie - twardość materaca 

Twardość materaca powinna być dobierana adekwatnie do naszej wagi, pozycji ciała podczas snu, jak i indywidualnych preferencji. Materac jest dobrze dobrany, kiedy swobodnie możemy zmieniać pozycję (ciało nie zapada się zbyt głęboko).Cięższa osoba powinna wybrać materac twardszy, a lżejsza bardziej miękki. Ważna jest też pozycja, w jakiej się śpi. Osoby śpiące na boku powinny wybierać materace miękkie i o średniej twardości. Ci, którzy sypiają głównie na plecach, powinni wybrać materac nieco twardszy. 

Stopnie twardości 

Oznaczenie H pochodzi z języka angielskiego i oznacza twardość (H – hardness). W przypadku materaców występują 4 stopnie twardości oznaczone symbolami H1, H2, H3 i H4.

 H1 oznacza materac miękki,( osoba do 60 kg )

 H2 średniomiękki, ( od 50 do 80 kg )

 H3 średniotwardy,( od 70 do 110 kg)

 H4 twardy. ( powyżej 100kg)

W praktyce jednak nie zawsze jest to wyraźna granica. Wiele osób woli spać na bardziej miękkim bądź twardszym materacu. Dla osób starszych polecane są też materace bardziej miękkie niż wynikałoby to z ich masy ciała. Jest to związane z silniejszym niż o osób młodszych odczuwaniem nacisku i związanego z nim dyskomfortu.

 Co zrobić, jeśli między ludźmi, którzy chcą spać w jednym łóżku, występują duże różnice wagi? Są na to sposoby!- 

Materace partnerskie 

Najlepsze i najbardziej wygodne rozwiązanie dla partnerów. W jednym pełnowymiarowym materacu połączono dwie twardości. Dzięki temu jedna połowa materaca przeznaczona jest dla osoby cięższej, a druga dla lżejszej, przy czym cały produkt jest jednorodny w swojej strukturze. 

Osobne materace o różnej twardości 

Kryterium trzecie -  komfort snu 

Dobieramy  dodatkowe komponenty polepszające jakość naszego snu np. 

Kokos- naturalny komponent wykorzystywany do produkcji materacy. Warstwa kokosowa nadaje twardości i sprężystości oraz sprawia, że materac lepiej przepuszcza powietrze. Wytwarza się ją w wysokich temperaturach, dzięki czemu pozbawiona jest wszelkich bakterii i zarazków. Kokos jako produkt całkowicie naturalny i ekologiczny znajdzie zastosowanie u alergików. Materac z wykorzystaniem maty kokosowej szczególnie polecany jest na sezon letni.

Pianka Visco- pianka termoelastyczna wykonana z poliuretanu, wzbogacona o inne składniki wpływające na sprężystość materaca. Pianka Visco pod wpływem ciepła ciała dostosowuje się do jego anatomicznej budowy, redukując w ten sposób nacisk. Charakteryzuje się niezwykłą miękkością, dając uczucie zapadania się w miękką piankę. Materac z pianką Visco idealnie sprawdzi się w sezonie zimowym.

Lateks- naturalny surowiec uzyskiwany w procesie wulkanizacji naturalnego mleczka kauczukowego. Lateks daje większe wsparcie, niż pianka Visco oraz jest twardszy w odczuciu. Podobnie jak różne rodzaje pianek daje wysoki komfort użytkowania. Charakteryzuje się właściwościami przeciwgrzybiczymi i antybakteryjnymi, a jego porowata struktura umożliwia swobodny przepływ powietrza. Materace lateksowe są bardzo wytrzymałe a, dzięki swojej specyficznej budowie znajdą szczególne zastosowanie w sezonie zimowym.

Pianka Gel- nowoczesne połączenie kapsułek żelowych z pianką poliuretanową. Warstwa żelowa zwiększa elastyczność oraz powoduje uczucie delikatnego chłodzenia. Zapewnia odpowiednie podparcie ciała niezależnie od przyjętej pozycji, dzięki czemu wspomaga regenerację kręgosłupa i stawów podczas snu. Z uwagi na swoje właściwości materac z użyciem pianki gel polecany jest osobom aktywnym fizycznie oraz mającym tendencje do pocenia się.

       Materac dla alergika

Nasze łóżka sprzyjają rozwojowi różnych zarazków i roztoczy. Problemem dzisiejszych czasów są coraz bardziej popularne alergie. Dla wszystkich, którzy borykają się z problemami uczuleniowymi, stworzono materace antyalergiczne. Pomagają one w codziennym trudzie zmagań z alergenami.

Często jest tak, że w nocy częściej zdarza nam się kaszleć czy kichać, mogą to być pierwsze objawy alergii, znajdującej swoje źródło w nieodpowiednim materacu. Dlatego, tak ważny jest jego świadomy wybór. Współczesne materace posiadają różne właściwości antyalergiczne. Zaliczamy do nich: materace lateksowe, materace z kokosem i materace z wełną owczą.

        Materac dla dziecka  

Wybierając materac dla dziecka, zwróćmy także uwagę na wszelkie atesty jakości oraz na surowce, z których został wykonany. Najpopularniejsze są materace piankowe, materace kokosowe, materace lateksowe oraz materace termoelastyczne. Materac piankowy wykonany z pianki poliuretanowej to często kupowany przez rodziców produkt, głównie ze względu stosunkową niską ceną i dobrą jakość. Coraz częściej jednak rodzice mogą sobie pozwolić na wydanie większej kwoty. Wielu specjalistów jest zdania, że obecnie najlepszymi materacami dla dzieci są materace termoelastyczne. To najwyższa klasa materacy. Materace termoelastyczne reagują na zmieniającą się temperaturę, dostosowując się do kształtu i ułożenia ciała malucha. Minimalizuje to ryzyko napięć ciała lub ucisków praktycznie do zera. Inną opcją jest materac kokosowy, który ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjnie, co również jest nieodzowną cechą dobrego materaca dla dziecka. Pamiętajmy, że skóra dziecka jest szalenie delikatna. Niezłym wyborem jest także materac lateksowy. Cechuje się elastycznością i trwałością oraz przepuszcza powietrze, co jest niezmiernie ważne dla komfortu malucha.

Choć materac dla dziecka to spory wydatek, nie powinniśmy na nim oszczędzać. Najgorsze, co możemy zrobić to zrezygnować z zakupu nowego materaca na rzecz używanego. Używany materac będzie już dostosowany do kształtu poprzedniego małego użytkownika.

Wymieniamy materac 

Materac powinno się wymieniać, co kilka, kilkanaście lat. Nie mniej jednak do tego czasu nie może stracić na elastyczności, nie może odkształcić się pod wpływem wieloletniego użytkowania. Należy zwrócić uwagę na gwarancję.