Nieodpowiedni materac to przyczyna niewyspania, złego samopoczucia, nawet rozdrażnienia, problemów z koncentracją oraz bólów kręgosłupa, dlatego decyzja o wyborze materaca powinna być przemyślana i świadoma. 

Od razu po przebudzeniu brak Ci energii, a perspektywa całego dnia przyprawia Cię o ból głowy? W efekcie masz paskudny humor i najchętniej nie wychodziłbyś z domu… Na pewno zastanawiasz się, w czym tkwi przyczyna takiego stanu rzeczy, podpowiadamy – to prawdopodobnie wina źle dobranego do Twoich potrzeb materaca. 

Konsekwencje zdrowotne

Zalecane osiem godzin snu to dla organizmu czas wzmożonej regeneracji. ⅔ doby spędzasz w pozycji siedzącej lub stojącej, z kręgosłupa odpływa wówczas płyn rdzeniowy, w nocy ciało ma szansę wyrównać jego poziom w przestrzeni międzykręgowej – do tego jednak potrzebne są odpowiednie warunki snu. Jeśli śpisz na niedopasowanym do naturalnych krzywizn sylwetki podłożu, wspomniany płyn nie może odpowiednio wypełnić komórek, przez co organizm nie regeneruje się tak jak powinien.

A co z kręgosłupem?

  1. Spanie na twardym materacu także prowadzi do licznych dolegliwości – przede wszystkim do bóli w górnej i dolnej części pleców. Długotrwałe obciążanie tych odcinków z kolei często skutkuje powstawaniem trwałych wad kręgosłupa.  
  2. Kiedy materac jest zbyt miękki, kręgosłup nie może zostać odciążony, co więcej, takie podłoże sprawia, że wygina się wówczas w tzw. pałąk. 
  3. Zbyt duża twardość materaca powoduje nierównomierne podpieranie poszczególnych partii ciała, przez co pojawia się ucisk, który utrudnia swobodny przepływ krwi. W efekcie odczuwamy m.in. bóle i drętwienia nóg. 

Jak pracujesz?

  1. Czujesz się źle i niekomfortowo. Przez natłok negatywnych emocji reagujesz impulsywnie, co odczuwają Twoi bliscy i koledzy w pracy. Dodatkowo bolą Cię plecy, a w pracy siedząc na swoim biurowym fotelu stale się kręcisz, bo nie możesz znaleźć wygodnej pozycji. 
  2.  Brak  Ci koncentracji, masz  bóle głowy i nóg oraz drętwienie palców u stóp.