Spędzamy blisko jedną trzecią naszego życia w łóżku i nie ma sensu zakłócać tego cudownego doświadczenia przez spanie na niewłaściwym materacu. Sen odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji naszego organizmu, to nocą ładujemy baterie na cały następny dzień. Wpływa on nie tylko na nasze zdrowie ale i samopoczucie. Kiedy budzisz się niewyspany lub podnosisz się z łóżka obolały oznacza to po prostu, że twój materac nie zapewnia wystarczającego komfortu i wsparcia. Ale co naprawdę oznacza "wsparcie"? Oznacza to, że Twoja głowa, szyja i kręgosłup są  ułożone w prostej linii, prawie tak, jakbyś stał z dobrą postawą.

Skąd wiesz, że nadszedł czas na zmiany?

Mocny i dobrze wykonany materac uwolni Cię od wszelkiego rodzaju bólu stawów lub pleców. Gdy twój materac starzeje się, traci zdolność do zapewniania wsparcia, a jakość snu stopniowo maleje. Dzieje się to tak wolno, że nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. A więc,  po przebudzeniu zwracaj uwagę na objawy, takie jak dyskomfort i wyczerpanie. A zdecydowanie największą wskazówką, że nadszedł czas na zerwanie z materacem, jest ból.

Cykl wymiany zależy od jakości materaca i czynników, takich jak częstotliwość używania i rodzaj łożka, na którym jest on używany. Szacujemy, że średni cykl wymiany wynosi  od 10 do 15 lat.

Pomyśl o swoim budżecie

Dobrze jest zacząć zakupy od ustalenia budżetu. Ogólnie rzecz biorąc cena materaca waha się od kilkuset złotych do kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Znając swój budżet z góry, nie tylko kupisz najlepszy produkt w swoim przedziale cenowym, ale również  uchronisz się przed kupieniem zbędnych  akcesoriów, którymi będą zachęcać Cię dostawcy materaców.

Tylko jako wskazówkę, szacujemy, że do 600 zł zapłacisz za materac o niedrogiej i podstawowej jakości. Najbardziej popularny przedział cenowy zaczyna się od 1000 do 3000zł i zapewni ci materac dobrej jakości. Materace powyżej 3 000zł to już  produkt premium.

Twardość materaca.

Podczas wyboru materaca nie ma uniwersalnego podejścia, a założenie, że twardy materac jest automatycznie lepszy dla naszych pleców jest błędem. Jednym z niezawodnych sposobów decydowania o tym, jaki materac będzie odpowiedni dla Ciebie i potencjalnie Twojego partnera, jest ocena twoich stylów spania oraz Twoja waga.

Dla osób o niskiej masie ciała, lepszym rozwiązaniem będzie miękki materac, ze względu na niski nacisk zapewni  on odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Natomiast dla osób z wyższą masą ciała zalecany jest twardszy materac, dzięki któremu ciało nie będzie się zapadać. Oczywiście ‘twardy’ i ‘miękki’ to pojęcia względne i każdy z nas może je inaczej odczuwać, dlatego zalecamy wypróbowania materacy.

Dla osób śpiących na plecach, będą dobre średnio-twarde materace, które wspierają kręgosłup, plecy i szyję. Osoby śpiące na boku wyśpią się na miękkich materacach, ponieważ dobrze dopasowują się do krzywizny bioder i ramion. W przypadku osób śpiących na brzuchu, twarde materace są idealne, ponieważ pomagają utrzymać wyrównanie kręgosłupa.

Jeśli cierpisz na problemy zdrowotne, bóle pleców i bóle stawów, bardzo twardy materac może je nasilić, a  miękkie opcje nie będą w stanie prawidłowo wspierać twojego ciała. W takich momentach najlepiej zapytaj o radę sprzedawcę.

Jak zdecydować o rozmiarze?

Miara jakości Twojego snu jest równoważna z rozmiarem Twojego materaca, a więc zacznij od zmierzenia siebie. Aby czuć się komfortowo podczas snu powinniśmy utrzymać 60-90 centymetrów przestrzeni po obu stronach łóżka, dla swobodnego poruszania się. Ponadto, materac powinien być co najmniej 10-15 centymetrów dłuższy niż najwyższa osoba śpiąca na nim.

Rodzaje materacy

Materace bonellowe

Najstarszy typ materaca. Wykonane są one z wyjątkowo mocnych, trwałych sprężyn typu bonel, połączonych ze sobą poprzecznie. Swą popularność zyskały dzięki wysokiej odporności na odkształcenia, sprężystości oraz wysokiej wentylacji wkładu. W odróżnieniu od materacy kieszeniowych, charakteryzują się pracą płaszczyznową a nie punktową, przez co nie dopasowują się w pełni do kształtu ciała. Materace bonellowe wydają się bardziej przystępne niż większość innych materacy, chociaż modele premium mogą być drogie. Są sprężyste i odporne na odkształcenia.

Jedną z pułapek używania materaca bonelowego, jest słaba izolacja ruchu, jeśli podzielisz łóżko z partnerem, jego ruchy będę odczuwalne po Twojej części łóżka.

Materace kieszeniowe 

Dzięki swojej konstrukcji  wspierają każdą cześć ciała osobno.  Zbudowane z tysięcy sprężyn umieszczonych w osobnych kieszeniach, zapewniają elastyczność punktową,  dzięki której materac dopasowuje się do kształtu  ciała i wspiera je tam, gdzie najbardziej tego potrzebujesz. Jakość materaca może być określona za pomocą ilości sprężyn, wpływa to na jakość wsparcia i zdolność materaca do ‘owinięcia się’ wokół krzywizn ciała.

Materace piankowe

Nowoczesna alternatywa dla materaca kieszeniowego. Miękka i wysoce elastyczna technologia materaców z pianki zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, dopasowując się do kształtu ciała.  W zależności od naszych potrzeb możemy wybierać między pianką lateksową, wysokoelastyczną oraz termoelastyczną.

Przy zakupie materacy piankowych pamiętaj o tym aby zwrócić uwagę na wysokość i gęstość pianki. Wysokość  pianki określi głębokość, w jakiej twoje ciało zostanie zanurzone podczas leżenia na materacu. Pianka o małej gęstości może łatwo ulec uszkodzeniu i nie zapewniać odpowiedniego wsparcia dla Twojego ciała, a pianka o bardzo dużej gęstości może oznaczać, że materac jest zbyt twardy. 

Podczas zakupów

Utwórz krótką listę Twoich potrzeb. Zrób listę plusów i minusów swoich poprzednich materacy i na jej podstawie skonsultuj wybór z doradcą.

W sklepie, sprawdź z czego został wykonany materac, rodzaj materiałów użytych przy produkcji jest najważniejszą miarą jakości materaca.  Dzisiaj, to już nie tylko wsparcie dla Twojego ciała, ale szeroka gama dodatkowych atrybutów, które pozwolą Ci spać spokojnie.  Nie spiesz się, czytaj opinie, sprawdź swoje opcje.